Stanice

Z bývalé prvorepublikové četnické stanice byla postupně vybudována restaurace a penzion, který v současné době patří Valeriovi a Natálii Tumarecovým. Jedná se o ubytování ve dvou, až čtyřlůžkových pokojích. Penzión je vytápěn, na chodbě jsou záchody a sprchy evropského standartu, zvlášť mužské a zvlášť ženské. Je lepší si zarezervovat ubytování dopředu, jezdí zde stále víc a víc Čechů a mohlo by se stát, že pro vás nebude místo. Kontaktní adresy a telefon jsou uvedeny níže.

Současně si můžete objednat buďto plnou penzi nebo polopenzi, a nebo se prostě domluvit. Určitě vyžadujte místní nebo tradiční ukrajinskou kuchyni. Názvy jídel naleznete v odkazu stravování. Za noc s polopenzí zaplatíte 10 EURO. Můžete platit hřivnami nebo eury.

Restaurace je otevřená celý den a ceny jsou přibližně stejné s našimi, ale spíše menší. Penzión má kapacitu 25 lůžek. Určitě nenechávejte rezervaci na poslední chvíli. Natálka a Valerij vám ve všem, co budou moc vyřešit a poradit, nápomocni. S Natálkou si můžete domluvit prohlídku muzea Ivana Olbrachta, Valerij vám pomůže sehnat místní dopravu od osobního auta až po dodávku nebo náklaďák.

Zájemcům, u přátel mohou domluvit ruskou banu (sauna). Cenu si domluvte vždy dopředu. V zimě 2007 / 2008 to bylo 10 hřiven za osobu a 45 minut saunování. Vaše osobní auto Vám zaparkují v areálu penzionu nebo jinde v bezpečí.

Ubytovat se v Koločavě můžete i v místní škole. Jedná se o ubytování na vlastních karimatkách, ve vlastním spacím pytli na zemi ve třídě, od které dostanete klíč. Umývárna se sprchou je v budově školy, je tam i sauna pro čtyři, ale více nefunguje než funguje. Záchody klasické ukrajinské na dvoře školy. Je příslib ředitele školy Michala, že budou v budově i splachovací pro turisty. Pokud byste chtěli navštívit pravou ruskou banu (saunu), musíte se domluvit s Natálkou (majitelka penzionu Četnická stanice), a to aspoň den dopředu. Ona nebo její muž Valerij vám domluví banu u přátel. Cenu si domluvte předem. V zimě 2007 / 2008 jsme platili 10 hřiven za osobu. Cena za osobu a noc ve škole byla v létě roku 2007 okolo 10 až 15 hřiven podle skupiny.

Ubytování ve vlastním spacím pytli
V penziónu můžete přespat ve vlastním spacím pytli na terase nebo v jedné z místností restaurace. Voda je z kohoutku a záchody suché na dvorku penzionu. Sprchu si domluvíte s Natálkou, buďto v penziónu nebo ve škole za úplatu. Za nocleh je slušností zaplatit, i když po Vás nebude nikdo nic chtít. Všechny platby a ceny si domlouvejte dopředu.

Noclehy ve stanu, nebo pod širákem
Obecně platí, že čím dál od civilizace a lidí, tím lépe a na Ukrajině to platí dvakrát. Buďte obezřetní s kým se družíte v hospodě. Že budete nocovat v přírodě si nechejte pro sebe a moc na sebe neupozorňujte. Zanechávejte po sobě vždy pořádek a čistotu. Nebojte se obrátit o radu nebo pomoc Natálky nebo Valerie Tumarecových.

 

Powered by Website Baker