Koločava

Koločava
Koločava je obec, která se rozkládá na levém břehu řeky Terebly a v údolích potoků Koločavka, Hirsovec a Suchar. Její domky jsou však roztroušeny i po okolních strmých stráních kopců od lesů pod poloninou Piškoňa až pod sedlo Prisl.

Koločava je vesnice vysoko v ukrajinských Karpatech. Skromné domky jsou ve stínu horských velikánů. Každoročně tam z Česka míří tisíce turistů. Všechny do hor láká totéž. V Koločavě se narodil a působil Nikola Šuhaj. Zbojník, ze kterého román Ivana Olbrachta udělal legendu.

Přírodní poměry v okolí Koločavy
Okolí Koločavy leží v mírném klimatickém pásmu. Ovšem kontinentalita klimatu je vyšší než u nás, což svědčí o značných výkyvech počasí: od mínus 30 stupňů v zimě až ke 40 stupňům plus v létě. Stálé a pěkné počasí bývá koncem května, začátkem června a v srpnu a říjnu. Horské oblasti se všeobecně vyznačují častými srážkami jež se projevují bouřkami, krátkými a vydatnými dešti.

Ukrajinské Karpaty jsou často nazývány Poloninské Karpaty, na Ukrajině se používá název Lesistyje Karpaty tahnoucí se v délce 400 km.

Poloniny jsou pastviny na vrcholech a hřebenech hor, nacházející se většinou v pásmu karpatských pískovců. Tradice pastevectví na poloninách je prastará a do dnešních dob nedoznala prakticky žádných změn.

Doprava po okolí Koločavy
Na výlety po blízkém okolí můžete využít místní dopravce. Dohodněte se s majiteli Četnické stanice Valeriem nebo Natálkou, oni vám zajistí dopravu od osobního auta až po náklaďák. Ceny vás příjemně překvapí, ale domlouvat je potřeba vždy dopředu a platit až po službě.

 

Powered by Website Baker