Doprava

Autem nebo karavanem

Po překročení kteréhokoliv z bývalých přechodů mezi ČR a SR sledujte ukazatele směru na ŽILINU (na území SK je lepší si koupit dálniční známku, pokud budete cestovat dle tohoto manuálu do 300 SK tam i zpět). Ze Žiliny směr Hraniční přechod Vyšné Německé. Pojedete přes Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Prešov, Vranov nad Topľou, Michalovce a Vyšné Nemecké (hraniční přechod). Po překročení hranic si můžete odpočinout v Užhorodě nebo pokračovat na Koločavu směrové tabule Mukačevo, Lvov, Kyjev. Z Užhorodu do Mukačeva je to asi 40 km, potom pojedete pořád ve směru Lvov, Kyjev, asi po 80 km budete v osadě Nižné Vorota, tam odbočte doprava ve směru na Volovec. Do Volovce přijedete z vrchu a dojedete na malou křižovatku, kde se dáte se doleva ve směru na Mežhorie. Na začátku Mežhorie je odbočka doleva a je značen směr Siněvir a Koločava.

Vystoupáte do sedla (pokud pojedete přes den ze sedla jsou překrásné výhledy), spustíte se dolů a dojedete na křižovatku podobnou písmenu T, dáte se do prava, projedete vesnicí Negrovec a jste v Koločavě. Pokud jedete do penziónu Četnická stanice nebo do muzea, projedete Koločavou a asi po deseti km od odbočky tvaru T po pravé straně uvidíte bývalou prvorepublikovou Četnickou stanici (viz Fotogalerie).

Druhou variantou cesty na Koločavu je trasa do Mukačeva, stejně jako u první varianty. V Mukačevu sledujte ukazatele ve směru Chust, v Chustu odbočte doleva ve směru Mežhorie a z Mežhoria je to stejně jako u první varianty. Jiné cesty do Koločavy nedoporučujeme.

Silnice ze Žiliny až po odbočku u Nižnych vrat má mezinárodní označení E50. Z bývalého hraničního přechodu mezi ČR a SK Bumbálka-Makov je to do Koločavy oběmi variantami asi 650 km. Kvalita silnic je evropský standart, až po odbočku v Nižných Vorotách, potom se malinko zhorší, není to nic drastického.

ČR přes SK (Žilina , Poprad, Prešov, Michalovce, Vyšné Německe), SK přes UA (Užhorod, Mukačevo, Nižné Vorota, Volovec,Mežhorie, Negrovec, KOLOČAVA) nebo (Užhorod, Mukačevo, Chust, Mežhorie, Negrovec, KOLOČAVA).

Busem
Pravidelné či nepravidelné autobusové spojení zajišťuje více přepravních společností, adresy uvedeme níže. Přímo do Koločavy nejede žádná. Nejlépe je vystoupit v Užhorodě, Mukačevu, Ivanofrankovsku a odtud volit místní dopravu. Cena z ČR například z Brna do Kaluže se pohybuje okolo 1000 Kč.
Adresy dopravců: www.idos.cz, www.rega bus.cz, www.tourbus.cz.

Vlakem
Vlakové spojení je zajišťováno dvakrát týdně. Lůžkový vlak vyjíždí z Prahy, přes Ostravu a Polsko. Zastavuje ve stanici Volovec. Vlak jede asi 46 hodin a cena zpátečního lístku včetně příplatku za lůžko je necelé 4000 Kč bez slev. Více informací na tel.: 840 112 113 nebo na www.české dráhy.cz.

Z Volovce do Koločavy jezdí místní doprava. Z Volovce do Mežhorie a z Mežhorie do Koločavy. Dá se to jít pěšky. Chce to mít dobré vybavení, cesta přes Poloninu Boržava je tak na tři dny. Popis trasy najdete v knize Podkarpatská Rus od autora Jaroslava Kusaly z roku 1997 druhé vydání nebo v knize Zakarpatská Ukrajina od Michala Klesla a Otakara Brandose z roku 2002.

Tip na levnou dovolenou
Do Koločavy se můžete dostat také s nějakou cestovní kanceláří. Domluvíte si s něma jen dopravu. Nebo autobusem či vlakem (využijte ale malého příhraničního styku) se dostat do slovenských Michalovců. Potom linkovým autobusem do Užhorodu. Vlakem do Volovce a z Volovce do koločavy je popsáno výše v pasáži cestování vlakem

Powered by Website Baker