Doprava

Autem nebo karavanem

Po pÅ™ekročení kteréhokoliv z bývalých pÅ™echodů mezi ÄŒR a SR sledujte ukazatele smÄ›ru na ŽILINU (na území SK je lepší si koupit dálniční známku, pokud budete cestovat dle tohoto manuálu do 300 SK tam i zpÄ›t). Ze Žiliny smÄ›r Hraniční pÅ™echod Vyšné NÄ›mecké. Pojedete pÅ™es Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Prešov, Vranov nad Topľou, Michalovce a Vyšné Nemecké (hraniční pÅ™echod). Po pÅ™ekročení hranic si můžete odpočinout v UžhorodÄ› nebo pokračovat na Koločavu smÄ›rové tabule Mukačevo, Lvov, Kyjev. Z Užhorodu do Mukačeva je to asi 40 km, potom pojedete poÅ™ád ve smÄ›ru Lvov, Kyjev, asi po 80 km budete v osadÄ› Nižné Vorota, tam odbočte doprava ve smÄ›ru na Volovec. Do Volovce pÅ™ijedete z vrchu a dojedete na malou kÅ™ižovatku, kde se dáte se doleva ve smÄ›ru na Mežhorie. Na začátku Mežhorie je odbočka doleva a je značen smÄ›r SinÄ›vir a Koločava.

Vystoupáte do sedla (pokud pojedete pÅ™es den ze sedla jsou pÅ™ekrásné výhledy), spustíte se dolů a dojedete na kÅ™ižovatku podobnou písmenu T, dáte se do prava, projedete vesnicí Negrovec a jste v KoločavÄ›. Pokud jedete do penziónu ÄŒetnická stanice nebo do muzea, projedete Koločavou a asi po deseti km od odbočky tvaru T po pravé stranÄ› uvidíte bývalou prvorepublikovou ÄŒetnickou stanici (viz Fotogalerie).

Druhou variantou cesty na Koločavu je trasa do Mukačeva, stejnÄ› jako u první varianty. V Mukačevu sledujte ukazatele ve smÄ›ru Chust, v Chustu odbočte doleva ve smÄ›ru Mežhorie a z Mežhoria je to stejnÄ› jako u první varianty. Jiné cesty do Koločavy nedoporučujeme.

Silnice ze Žiliny až po odbočku u Nižnych vrat má mezinárodní označení E50. Z bývalého hraničního pÅ™echodu mezi ÄŒR a SK Bumbálka-Makov je to do Koločavy obÄ›mi variantami asi 650 km. Kvalita silnic je evropský standart, až po odbočku v Nižných Vorotách, potom se malinko zhorší, není to nic drastického.

ÄŒR pÅ™es SK (Žilina , Poprad, Prešov, Michalovce, Vyšné NÄ›mecke), SK pÅ™es UA (Užhorod, Mukačevo, Nižné Vorota, Volovec,Mežhorie, Negrovec, KOLOÄŒAVA) nebo (Užhorod, Mukačevo, Chust, Mežhorie, Negrovec, KOLOÄŒAVA).

Busem
Pravidelné či nepravidelné autobusové spojení zajišÅ¥uje více pÅ™epravních společností, adresy uvedeme níže. PÅ™ímo do Koločavy nejede žádná. Nejlépe je vystoupit v UžhorodÄ›, Mukačevu, Ivanofrankovsku a odtud volit místní dopravu. Cena z ÄŒR napÅ™íklad z Brna do Kaluže se pohybuje okolo 1000 Kč.
Adresy dopravců: www.idos.cz, www.rega bus.cz, www.tourbus.cz.

Vlakem
Vlakové spojení je zajišÅ¥ováno dvakrát týdnÄ›. Lůžkový vlak vyjíždí z Prahy, pÅ™es Ostravu a Polsko. Zastavuje ve stanici Volovec. Vlak jede asi 46 hodin a cena zpátečního lístku včetnÄ› pÅ™íplatku za lůžko je necelé 4000 Kč bez slev. Více informací na tel.: 840 112 113 nebo na www.české dráhy.cz.

Z Volovce do Koločavy jezdí místní doprava. Z Volovce do Mežhorie a z Mežhorie do Koločavy. Dá se to jít pÄ›šky. Chce to mít dobré vybavení, cesta pÅ™es Poloninu Boržava je tak na tÅ™i dny. Popis trasy najdete v knize Podkarpatská Rus od autora Jaroslava Kusaly z roku 1997 druhé vydání nebo v knize Zakarpatská Ukrajina od Michala Klesla a Otakara Brandose z roku 2002.

Tip na levnou dovolenou
Do Koločavy se můžete dostat také s nÄ›jakou cestovní kanceláÅ™í. Domluvíte si s nÄ›ma jen dopravu. Nebo autobusem či vlakem (využijte ale malého pÅ™íhraničního styku) se dostat do slovenských Michalovců. Potom linkovým autobusem do Užhorodu. Vlakem do Volovce a z Volovce do koločavy je popsáno výše v pasáži cestování vlakem

Powered by Website Baker